MamKominek.pl

DOŁĄCZ

Załóż konto na naszej stronie, aby dodać kominek i pisać komentarze.

ZAREJESTRUJ SIĘ

ZALOGUJ SIĘ

NOWE KOMENTARZE

PORADA

Strop pod kominkiem

kategoria: kominek

 
Autor: Wojciech Dymnicki, fot. Jotul


W krótkim odstępie czasu miałem okazję odwiedzić firmy Brunner, Austroflamm oraz Sommerhuber, a także targi w Wels. W kolejnym tygodniu uczestniczyłem w spotkaniu szkoleniowym zdunów na Słowacji. Wszędzie tematem przewodnim były ciepłe obudowy z masą akumulacyjną, które ostatnio stały się niezwykle popularne.Masy akumulacyjne mogą zwiększyć ciężar całego kominka nawet do 2 ton (schemat Cebud)


Strop belkowy / żebrowy / belkowo-żebrowy / kanałowy / gęstożebrowy / filigran (il. Jotul)

Dozbrojenie stropu: 1. Kominek na stropie żelbetowym (widoczne wzmocnienie siatką); 2. Dozbrojenie stropu wokół komina; 3. Kominek na stropie drewnianym (widoczne dodatkowe belki nośne); 4. Kominek na stropie gęstożebrowym wzmocnionym włóknami węglowymi. il. Jotul


Na targach firmy z dumą prezentowały zakładane na wkłady krążki akumulacyjne, a także całe systemy do budowy akumulacyjnych kanałów. Przesłanie - jak najwięcej ciepła zgromadzić i korzystać z niego jak najdłużej. Oczywiście w pełni się zgadzam z takim podejściem i całym sercem popieram ten kierunek rozwoju kominków.

Zasada jest taka, że im więcej masy akumulacyjnej użyjemy, tym więcej ciepła odzyskamy, ale również tym cięższy będzie nasz kominek. Zachwycając się właściwościami grzewczymi pieco - kominków akumulacyjnych, często zapominamy jednak, że waga takiego kominka niekiedy przekracza 2000 kg!

Problem pojawia się zwłaszcza, jeżeli planujemy budowę takiego kominka na poddaszu. Niestety zdarza się, że jest on pogłębiany przez brak odpowiedniej wiedzy inwestorów, a niekiedy i instalatorów. Często pada pytanie o wytrzymałość stropu pod kominkiem.
W zeszłym sezonie podczas jednego ze spotkań szkoleniowych organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki Polskie omawiałem błędy spotykane podczas budowy kominków i wiele miejsca poświęciłem także obciążeniu stropów.

Przeraża mnie często spotykana postawa instalatorów, którzy uparcie twierdzą, że nic się nie stanie, a ja przesadzam. Nie wiem skąd biorą się informacje, że każdy strop w domu jednorodzinnym musi przenieść obciążenie minimum 500 kg/m2. Skąd te wiadomości?!

UWAGA:
Obowiązujące normy i przepisy budowlane wymagają, żeby strop w budownictwie jednorodzinnym obliczany był na obciążenie użytkowe wynoszące 1500 N/m2 (co daje nam ok. 150 kg/m2)!

Najczęściej stosowane rodzaje stropów:

BELKOWY
(do domów drewnianych, remontowanych, murowanych)
PARAMETRY:
maksymalna rozpiętość: 6 m
grubość: 18 - 25 cm
waga: 25 - 40 kg/m2

ŻEBROWY
(do domów szkieletowych)
PARAMETRY:
maksymalna rozpiętość: 6 m
grubość: 15 cm
waga: 25 - 45 kg/m2

BELKOWO - ŻEBROWY
(domy drewniane, domy murowane z nieużytkowym poddaszem)
PARAMETRY:
maksymalna rozpiętość: 6 m
grubość: 15 cm
waga: ok. 25 kg/m2

KANAŁOWY (TZW. PŁYTA ŻERAŃSKA)
(sporadycznie stosowany w domach jednorodzinnych)
PARAMETRY:
maksymalna rozpiętość: do 6 m
grubość: 24 cm
waga: 250 - 300 kg/m2

GĘSTOŻEBROWY
z wypełnieniem ceramicznym, keramzytobetonowym
(najpopularniejszy w domach jednorodzinnych)
PARAMETRY:
maksymalna rozpiętość: 7,8 m
grubość: 24 - 32 cm
waga: 250 - 300 kg/m2

Dozbrojenie stropu

Oczywiście jeżeli nasz strop nie spełnia wymagań nośnych pod kominek, strop można dozbroić, wzmocnić jego konstrukcję. Nie należy jednak robić tego na własną rękę, ale powierzyć specjaliście.

STROP ŻELBETOWY
W przypadku gdy planujemy usytuować kominek na stropie żelbetowym, a jego masa przekracza dopuszczalny nacisk na 1m2, należy go wzmocnić poprzez zastosowanie siatki zbrojonej lub prętów stalowych. Powierzchnia jaką musi być objęte zbrojenie powinna przekroczyć planowany zarys obudowy. Czym większa powierzchnia, tym mniejszy nacisk na cm2.

ZBROJENIE STROPU WOKÓŁ KOMINA
W przypadku umieszczenia komina na stropie, którego wagę określa producent, należy dodatkowo wzmocnić miejsce nacisku komina. Wzmocnienie posadzki pod kominem powinno być wykonane poprzez zastosowanie siatki zbrojonej lub prętów stalowych. Pamiętajmy, że wzmocnienie powinno być oddylatowane od pozostałej części posadzki. Należy również pamiętać, że komin to konstrukcja samonośna, a jego masa może nawet wynieść kilka ton i uzależniona jest od wysokości oraz materiału z jakiego jest wykonany.

KOMINEK NA STROPIE DREWNIANYM
W przypadku gdy planujemy ustawić nasz kominek na stropie drewnianym, należy wzmocnić ten strop poprzez zastosowanie dodatkowo ponad standard belek nośnych pomiędzy już zaplanowanymi. Dodatkowe belki należy zastosować na etapie montażu stropu. Powierzchnia jaką powinno być objęte wzmocnienie, musi przekroczyć planowany zarys obudowy. Czym większa powierzchnia, tym mniejszy nacisk na cm2.

STROP GĘSTOŻEBROWY
W przypadku gdy posiadamy strop gęstożebrowy, a masa naszego kominka przekracza dopuszczalne obciążenie stropu, chcąc zaoszczędzić na wysokości możemy zastosować specjalne panele z włókna węglowego o wysokości 2 mm. Montujemy je poprzez przyklejenie do istniejącej betonowej posadzki specjalnym poliuretanowym klejem. Powierzchnia, jaką powinno być objęte zbrojenie musi przekroczyć planowany zarys obudowy. Czym większa powierzchnia, tym mniejszy nacisk na cm2.

Pamiętajmy, że w przypadku gdy stawiamy kominek na piętrze lub nad podpiwniczeniem należy zastosować wzmocnienie stropu poprzez zastosowanie stempla, którego wielkość i powierzchnię powinien obliczyć konstruktor budowlany.


 
DODAJ KOMENTARZ

KOMENTARZE(0)

  Aktualności

  Oficjalne wyniki

  Oficjalne wyniki III edycji Konkursu Mam Kominek

  more
  GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  more
  ETAP I ZAKOŃCZONY

  Zakończyło się głosowanie w Etapie I.

  more
  Wyniki I Etapu

  Oficjalne wyniki I etapu konkursu MAM KOMINEK

  more

  PORADY

  CIEKAWOSTKI

  Copyright © 2015 MamKominek.pl
  Tworzenie stron Webton.pl