MamKominek.pl

DOŁĄCZ

Załóż konto na naszej stronie, aby dodać kominek i pisać komentarze.

ZAREJESTRUJ SIĘ

ZALOGUJ SIĘ

NOWE KOMENTARZE

CIEKAWOSTKA

A House in the Woods

kategoria: kominek


Autor: arch. Hanna Łęcka-Wrębel, fot. Steve Freihon


House in the Woods jest budynkiem jednorodzinnym, zlokalizowanym w malowniczej scenerii gęsto zalesionej działki, o powierzchni ok. 8,5 akrów (ok. 3,5 ha), u podnóża gór Shawangunk w stanie Nowy Jork w USA .


Projektując dom i jego wnętrze architekci z pracowni Williama Reue pozostali wierni naturalnym materiałom: na północno - zachodniej elewacji pojawia się stal Corten - pracująca, pokrywając się warstwą korozji, pod wpływem warunków pogodowych. Inne elewacje wykończono płytką z lokalnie dostępnego łupka. Wewnątrz, nieskazitelna biel, zarówno ścian, sufitów i części zabudów stolarskich z lakierowanych płyt MDF, skontrastowana została z ciemnym naturalnym drewnem dębowym podłóg i pozostałych zabudów meblarskich. Również główna łazienka kolorystycznie dopasowana jest do reszty wnętrz: biel ceramiki tu zestawiono z brązową, kamienną okładziną ściany, wykonaną z marmuru Emperador Dark.


Południowo - wschodnia elewacja otwiera się obszernym przeszkleniem fasadowym na piękno otaczającego krajobrazu, ukazując malownicze pogórze Shawangunk Mountains. Z drugiej strony (od drogi) budynek ogranicza masywna, monolityczna ściana wykończona stalą Corten, która zapewnia jej dynamiczne zmiany pod wpływem czynników atmosferycznych. Monumentalna wręcz ściana, pozbawiona otworów okiennych, skutecznie izoluje wnętrze domu od przebiegającej obok drogi dojazdowej. Z drugiej strony, budynek otwarty jest obszerną fasadą szklaną na piękno otaczającej przyrody, która swobodnie wnika do wnętrza, zapewniając różnorodne efekty w poszczególnych porach roku.


Do obszernej zabudowy kominkowej, zajmującej całą wielkość ściany ograniczającej salon, projektanci wybrali horyzontalne palenisko Stuv 21-105. "Przy projektowaniu kominka ściśle współpracowaliśmy z firmą Stuv, aby mieć pewność, iż dobrze rozwiązane zostaną kwestie doprowadzenia powietrza do spalania oraz wentylacji" - wspomina właściciel biura, arch. William Reue. "Zabudowa meblarska kominka (jak też pozostałe zabudowy stolarskie w całymdomu) zostały wykonane przez firmę Cabinets By Stanley z Brooklynu, należącą do emigrantów z Polski: Stanleya Stryszowskiego oraz jego dwóch synów: Toma i Lucasa. Jakość ich pracy jest niezwykle wysoka i z pewnością efekt, jaki osiągnęliśmy we wnętrzach, bez ich doskonałego rzemiosła nie byłby tak udany." - dodaje z uśmiechem.


Projektanci dołożyli wiele starań, aby ich budynek spełniał najwyższe wymogi dotyczące ekologii i energooszczędności. Ogrzewany, za pomocą systemu opartego na lokalnych wodach geotermalnych, dom wyposażony jest w rekuperację oraz system odzysku wody deszczowej. Wszystkie te zabiegi powodują, iż A House in the Woods ma zapotrzebowanie na energię ponad 55% mniejsze niż przeciętny nowo budowany dom mieszkalny.

W lutym 2013 r. dom uzyskał srebrny certyfikat LEED nadawany przez US Green Bouilding Council. Projekt "A House in the Woods" został również nominowany do nagrody High Honors Design Award by American Institute of Architects Westchester Hudson Valley w 2013 roku.


Projekt:
William Reue Architect LLC
New York, USA


Lokalizacja:
Shawangunk Mountains,
New York State, USA

Powierzchnia użytkowa:
ok. 450 m2
DODAJ KOMENTARZ

KOMENTARZE(0)

  Aktualności

  Oficjalne wyniki

  Oficjalne wyniki III edycji Konkursu Mam Kominek

  more
  GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  more
  ETAP I ZAKOŃCZONY

  Zakończyło się głosowanie w Etapie I.

  more
  Wyniki I Etapu

  Oficjalne wyniki I etapu konkursu MAM KOMINEK

  more

  PORADY

  CIEKAWOSTKI

  Copyright © 2015 MamKominek.pl
  Tworzenie stron Webton.pl